Oprava čínskej motorovej píly "STIHL"

Konečne po troch mesiacoch čakania sme sa rozhodli pozrieť na zúbok tomuto čínskemu zázraku techniky. Problém bol v tom, že "píla" nemazala. Nevedeli sme určiť či je problém v olejovej hadičke, alebo či je vadné celé čerpadlo, preto muselo všetko von... Keďže na tieto píly nie sú dostupné žiadne náhradné diely (pozri aj: Pozor na kúpu falzifikátov), mali sme tieto píly pre istotu dve. Jedna mala nefunkčný motor, druhá ako som už spomínal namazala. Takže úloha bola jednoznačná, prehodiť funkčné mazanie do motoricky funkčnej píly.

Tu sú tie naše krásky:
Aby sme sa dostali k olejovému čerpadlu, museli sme odbrať spojku. Základom je zablokovať pohyb piestu vo valci, inak sa spojka demontovať nedá. Použili sme kus lana, ktoré sme natlačili do sviečkového otvoru.
Na telese spojky je šípka z nápisom OFF - týmto smerom sa spojka odkrúca. Keďže sme nemali originálny čínsky kľúč na demontáž spojky, na scénu nastúpil šróbovák a kladivo. Skrutkovačom sa treba zaprieť o teleso spojky a v smere šípky silno udrieť kladivom. Po povolení závitu stačí jemnejšie klepkanie a ku koncu sa už dá odtočiť aj rukou.
Po demontovaní spojky vyzerá píla takto:
Malým imbusákom (tuším to bola 4) odmontujeme pliešok na šiftoch a plastový kryt čerpadla. Po rozobratí:
Pod kľukovým hriadeľom už vidíme samotné čerpadlo. Uchytené je dvoma imbusovými skrutkami. Treba ho vybrať aj z olejovou hadičkou, ktorú cez blok vytiahneme z olejovej nádrže. Treba si dať pozor aby neodpadol filter oleja.
Po vybratí čerpadla vizerá píla takto:
A samotný koreň problému, naše slávne olejové čerpadlo:
Podarilo sa diagnostikovať problém "nemazania". Spodná hadička, tá z nádržky bola pri úchyte k čerpadlu roztrhnutá, čiže čerpadlo pri práci nasávalo vzduch, tým pádom neťahalo olej z nádrže. Pre istotu sme sa však rozhodli vymeniť aj samotné čerpadlo za druhé u ktorého sme s istotou vedeli že funguje.
Okúzľujúcu čínanku sme trocha očistili:
A vložili sme olejové čerpadlo. Snímok je len ilustračný, najprv treba vložiť samotnú hadičku do nádrže, skontrolovať tesnosť a až následne napojiť a založiť čerpadlo.
Postupujeme ako pri rozoberaní, založíme naspäť kryt čerpadla a plech na štifty:
Po zmontovaní píly nastáva okamih pravdy. Bude píla mazať? Veru že mazala :-)
Zaujímavosťou je, že číňanka nebežala asi rok, no napriek tomu naštartovala na prvý krát. No nekúp to, takú kvalitu....

Poznámka na záver:
Najviac som sa bál kvality skrutiek a hlavne závitov, no musím konštatovať, že pri vyberaní čerpadla z dvoch píl sme sa stretli len z jedným problémom. Na jednej skrutke na čerpadle sme zodrali vnútorný imbus, asi sa číňan najedol predtým ako ju uťahoval. Museli sme hlavičku rozpíliť flexou a odskrutkovať plochým šrobovákom. Na naše počudovanie čerpadlo z jednej píly do druhej bez problémov sadlo a dalo na priskrutkovať. Na to že to je čínsky výrobok, práca šla hladko.

Pozri aj:
Zadretá čínska motorová píla "STIHL"
Z píly tečie olej, alebo olejová hadička...
Zaujímavé videá o oprave motorovej píly Stihl MS250
STIHL vs. čínska napodobenina porovnanie - video

7 komentárov:

 1. mam doma tu fake ms 440 a nechce mi odpalit... a iskra aj benzin idu ... čo s tim može bit ? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja ju mam a problem je vtom ,ze treba rozobrat a vycistit karburator,vnutri je sitko a je upchate

   Odstrániť
 2. Zdravim aj ja mam tutu specialitku ms440,potrebujem cerpadlo mazania.Nema niekto? 0908195433

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Neviete aký štartovací kryt pasuje na Sthil 440 ?
  Koliesko pasuje z Husqvarny

  OdpovedaťOdstrániť
 4. mate ventilator ja dam cerpadlo

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Daju sa niekde kupiť nahradne diely k tomuto modelu konkretne plastove diely a štartovaciu kladku . Poprosim Vas ak viete pošli te mi adresu

  OdpovedaťOdstrániť