Nemôžem naštartovať pílu, čo mám robiť?Problém môže byť rôzny. Ak v píle ostalo dlhší čas palivo, tak je veľmi pravdepodobné, že vzniknutá emulzia upchala karburátor. Druhou možnosťou je, že bol prepočutý odpal motora na plnom sýtiči a píla je jednoducho "zachlastaná". "Zachlastaná", znamená asi toľko, že vo valci je príliš veľa palivovej zmesi, ktorá zalieva sviečku a tá nie je schopná zmes zapáliť. Treťou možnosťou je extrémne znečistenie vzduchového filtra, riešením je jeho vyčistenie, prípadne výmena. Ďalšou možnosťou je že porucha je väčšieho rozsahu, kedy treba jednoznačne navštíviť odborný servis. "Ďalšiu" možnosť je možné odhadnúť na základe veku a rozsahu opotrebovania stroja. Ak mám dvojročnú pílu, je málo pravdepodobné, že bude nejaký väčší problém.
Povenujme sa prvým dvom možnostiam.
Pri prvom probléme ( staré palivo ) budeme postupovať presne ako pri druhej možnosti, v prípade, že aj napriek tomu motor nenaskočí, donesieme pílu do servisu na prečistenie karburátora a prípadnú výmenu membrán.
Pri druhom probléme, keď píla ani po piatich potiahnutiach štartovacou šnúrou nenaskočí mali by sme prepnúť na polosýtič, alebo do polohy jedna ( záleží od píly ). Keď ani tak píla nenaskočí, skúsime ovoňať ( áno ovoňať ) výfuk. Ak cítiť benzín píla je z určitosťou zachlastaná. Aby sme svoje zistenie dotiahli k dokonalosti vyberieme zapaľovaciu sviečku. Sviečka je celá mokrá a zapácha od benzínu. Vyutierame ju prípadne opálime zapaľovačom a skontrolujeme jej funkčnosť. Sviečkový kľuč vložíme do rebrovania motora a sviečku oň oprieme. Potiahneme štartovaním a sledujeme iskru ( nezabudnúť vypínač v polohe 1 ) Treba sledovať pozorne, lebo iskra u motorovej píly je malá. Prípadne sviečku vymeníme. Aby sme naštartovali je potrebný ešte jeden najdôležitejší úkon. Keď máme vybratú sviečku nakloníme pílu sviečkovým otvorom smerom k zemi a vypneme vypínač píly na polohu 0 ( nula). Niekoľkokrát potiahneme štartovaním a sami uvidíme koľko paliva sme si "našporili" vo valci. ( ešte doplním k problému jedna, ak palivo nejde zo sviečkového otvoru znamená to upchatie karburátora, prípadne palivového filtra ) Takže keď sme už "vyhádzali" prebytočné palivo z valca, založíme vyčistenú sviečku a štartujeme. Na sýtiči v tomto prípade potiahneme maximálne dva razy a ak nám aj motor neodpáli postupujeme ďalej v štartovaní. Ak by "nenakoplo" postup zopakujeme. Netreba sa toho báť, je to úplne normálna vec že sa píla "zachlastá" a niekedy dokonca za to môže píla, nie obsluha píly. Po naštartovaní "zachlastanej" píly bude s pod výfuku vytekať palivo. Nezľaknúť sa, je to jav daný konštrukciou dvojtaktného motora a nič zlé sa nedeje, poutierať handričkou a ide sa píliť.

5 komentárov:

 1. Při startování již jednou "preplávené" pily, nepoužívejte sytič, ani poloplyn, startujte jen na "1", motor je i přez vysušení dost plný paliva a je potřeba startovat tak dlouho, dokud se sám nezačne rozebíhat!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pri zachlastaní,treba nechať vysušiť a následne zaplaviť celú komoru válca čistiacim prostriedkom napr.: Jar,Pur,Mr.Proprer... a potriasť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To urcite a co tak zmrzlinu do valca?

   Odstrániť
 3. ta zmrzlina bude najlepsia

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Zdravim vas mam takýto problem mám husqvarnu 136 a nejde mi.Dám sytič pekne naštartuje ale ked pridam plyn zo tri krat stale ide ale potom zhasne..Poradte prosim vas dakujem :)

  OdpovedaťOdstrániť